Dakstiņi

Dakstiņi – ugunsdrošam, praktiskam un oriģinālam  jumtam.

 

Māla jeb  keramikas dakstiņiem ir nemirstīga vērtība, jo tie izskatās klasiski skaisti, aristokrātiski un  vienmēr ir aktuāli. Dakstiņi kalpo teju vai mūžīgi un ir izturīgi jebkādos apstākļos.

 

Dakstiņi – gan privātajām, gan sabiedriskajām ēkām.

Māla jeb keramikas dakstiņi ļoti populāri ir privātmājām, jo tie   padara jumtu vizuāli gaumīgāku un estētiskāku. Taču itin bieži māla dakstiņi tiek likti arī sabiedriskajām ēkām. Māla jeb keramikas dakstiņi tiek ieklāti gan jumtiem, gan fasādēm.

Māla dakstiņu galvenā vērtība ir tā, ka tie tiek ražoti no dabīga materiāla - māla. Mūsdienās tas ir ļoti svarīgs aspekts, jo, jumtam izvēloties māla dakstiņus, saimnieki var būt droši, ka dakstiņu jumta segums neradīs nekādu negatīvu ietekmi uz cilvēku veselību vai pašsajūtu.  Uz māla dakstiņu iekšējās virsmas neveidojas kondensāts, bet mitrums no zemseguma daļas iztvaiko dabīgā veidā. Tādēļ, ja izvēlaties  ieklāt māla dakstiņus, no kondensāta nav jābaidās. Tiesa, jāņem vērā,   starp dakstiņiem un aizsargplēvi noteikti ir jāparedz ventilācija.

Jumtam ieklājot dakstiņus, vasarā mājā nebūs neciešami karsts, jo dakstiņi pasargā ēku no  saules karstuma – pārkaršanas.

Dakstiņi – no paaudzes paaudzē.

Dakstiņu mūžs ir teju nenosakāms. Mūsdienās jumiķi, renovējot pirms 100 un vairāk gadiem ieklātus māla dakstiņu jumtus, nereti pārliecinās, ka pašiem dakstiņiem laika gaitā nekas nav noticis.

Māla jeb keramikas dakstiņi  nezaudē krāsu. Tieši otrādi - ir novērots, ka dakstiņi ar laiku iegūst vēl dižciltīgāku un aristokrātiskāku izskatu.

Keramikas dakstiņi ir izturīgi jebkādos apstākļos. Ja jumtam tiek ieklāti dakstiņi, tos nebojās saules ultravioletie stari, skābais lietus, dakstiņi spēj izturēt salu, straujas temperatūras svārstības u.c.

Dakstiņi – piemēroti gandrīz ikvienam jumtam.

Dakstiņi ir salīdzinoši neliela izmēra, tādēļ tos var ieklāt pat vissarežģītākās  konfigurācijas jumtam. Tiesa, lai keramiskie dakstiņi tiktu pareizi ieklāti, šis  darbs ir jāuztic pieredzējušam meistaram.  Māla dakstiņus var ieklāt arī salīdzinoši lēzenam jumtam.

Dakstiņi un to svars ir mūžsens jautājums.  Dakstiņi, kas ražoti no māla, ir salīdzinoši smagi, tie sver apmēram 40 kilogramus uz katru jumta kvadrātmetru. Tomēr viedoklis, ka dakstiņi pārslogo ēkas konstrukcijas, ir novecojis. Ja Jūsu  jumtam ir atbilstoši projektēta un pareizi uzbūvēta  konstrukcija, visdrīzāk māla dakstiņi ir tam piemēroti.  Dakstiņi ar savu svaru nospriego ēkas konstrukciju, tādēļ ēka ir vēl stabilāka.

Ja tiek izvēlēti māla dakstiņi, jumta segums būs ļoti stabils.  Māla dakstiņu jumtu nevar aiznest vējš, kā tas bieži notiek, piemēram, mājām ar metāla jumtu.

Dakstiņi – rada  mājā omulību.

Ja jumtam tiks ieklāti dakstiņi, mājā vienmēr būs klusi un omulīgi, jo māla dakstiņi nodrošina  labu skaņas izolāciju.  Piemēram, lietus laikā, lāsēm atsitoties pret dakstiņiem, iekštelpās nebūs ne mazāko trokšņu.

Keramikas dakstiņi tiek uzskatīti par vienu no ugunsdrošākajiem jumta segumiem. Māla dakstiņi, salīdzinot ar skārda jumtu, neuzkrāj statisko elektrību un nepiesaista zibeni.

Protams, mēdz gadīties, ka arī dakstiņu jumts ir jālabo. Un dakstiņiem šai ziņā ir būtiska priekšrocība - lai veiktu dakstiņu jumta remontu, nav jānoņem viss segums. Nepieciešams tikai nomainīt dakstiņus atsevišķās vietās. Jāņem gan vērā, ka dakstiņu jumta remontēšana prasa specifiskas zināšanas, tādēļ ļoti svarīgi būtu to uzticēt meistaram ar pieredzi dakstiņu remontdarbu veikšanā.